140journos Vatandaş Haberciliği Mobil Uygulaması

PROJE FOTOĞRAFLARI

PROJE HAKKINDA

(For English, please scroll down)
Ne?
140journos; geleneksel medyanın filtreli habercilik anlayışına tepki olarak özgür haberciliği savunan bağımsız bir karşı medya hareketidir. 19 Ocak 2012 tarihinde Twitter merkezli yayın hayatına başlayan 140journos, 6 ay boyunca anaakım medyanın bulunmadığı veya yeterince işlemediği olaylardan takipçilerine hızlı ve tarafsız haber içeriği sundu. Alandan röportajlar, fotoğraflar ve canlı yayınlarla olayların nabzını tuttu. Türkiye’de pek çok akademisyen, aktivist ve sanatçı tarafından Türkiye’nin örnek vatandaş haberciliği pratiği olarak gösterildi.

Niçin?
İnternet ve diğer dijital teknolojilerin etkisiyle yalnızca içerik üreticilerinin niteliği değil, haber toplama alışkanlıkları da farklılaşmaya başladı. Bugün geldiğimiz noktada, internet erişimi olan bir mobil cihaz haricinde hiçbir yatırım gerektirmeden hızlıca haber paylaşılabilmekte, kişiler ve topluluklar ana akıma ihtiyaç duymaksızın haber alıp verebilmekte, Arap Baharı ve Occupy gibi kitlesel hareketlerde olduğu üzere geleneksel medyanın tekeli kırılabilmektedir. Bugüne dek Twitter merkezli olmak üzere gönüllü muhabirler ile yaptığımız yayını, akıllı telefon ve tablet bilgisayar uygulamaları ile tüm vatandaşların hizmetine sunarak anonimleştirmeyi amaçlıyoruz. Tarafsız haber verme ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözleşmesi'nde belirtilen tarafsız haber alma hakkına sahip çıkmayı amaçlıyoruz. Birçok gazeteci, aktivist ve akademisyen tarafından Türkiye'nin örnek vatandaş haberciliği girişimi olarak gösterilen 140journos, hareketi anonimleştirmek ve vatandaş haberciliğini tüm Türkiye'ye yaymak için kolları sıvıyor. Bağımsız, filtresiz, hızlı haber sunmayı, tarafsız yaklaşımıyla toplumun her kesimini olan her şeyden haberdar ederek toplumsal farkındalığı arttırmayı ve medya atmosferini kökünden değiştirmeyi amaçlayan 140journos; tüm akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara ücretsiz olarak indirilebilecek bir vatandaş haberciliği uygulaması (application) geliştirmek üzere kitle kaynağı kullanımına başvuruyor. 140journos'un bu anlamlı amacına yapacağınız bireysel yardımlar; reklam bağımlısı politikalarla şekillenen, kuruluş ve kişiler tarafından kontrol edilen, toplumsal sorunları görmezden gelebilen, etik dışı yaklaşımlarla artık çöküşünü ilan eden ana akım medyaya olan zorunlu bağımlılığa son vererek halka ait bir haber ajansı kurulması için kullanılacaktır.

Nasıl?
Habercilik; görmek, kaydetmek ve paylaşmak demek ve bunu artık hepimiz yapabiliriz. Haber verenin büyük bir holding ya da kurum, haber alanın ise pasif bir tüketici olduğu sistem, işlevselliğini giderek kaybediyor. Son birkaç senedir etkisini giderek artıran Twitter, kısa ve kolay tüketilebilir içeriklerin yayılması için verimli bir model oluşturmuştu. 140journos, bu modelden hareketle yeni neslin haber alma ihtiyacına uygun bir mobil uygulama ve uygulamaya ek olarak bir web sitesi geliştiriyor. Twitter’ın sunduğu 140 karakterlik metin girişinin yanı sıra bu yeni uygulamanın 140 saniyelik ses ve video kaydı gibi özellikleri, bireyler tarafından oluşturulan ve haber değeri taşıyan içeriğin yayılımını kolaylaştırıyor. Haberi doğrulatmanın zor ve pahalı olduğu kurumsal gazeteciliğe karşın vatandaş haberciliği kullanıcılara her şeyi ilk ve tarafsız öğrenen olma ayrıcalığı sunuyor. 140journos’un bu yeni uygulamasında olası bir bilgi kirliliğini önlemek için haberler yalnızca konum bazlı doğrulaması yapılabilen mobil cihazlar üzerinden yapılabiliyor. Bunun yanı sıra olay yerinin çevresindeki kullanıcılar, tanık olma ve oluşturulan haber üzerinde tekzip ve güncelleme niteliğinde değişiklik yapabilme özellikleri de düşünüldü. Halka ait, bağımsız ve tarafsız bir haber ajansı kurmak birtakım masrafları beraberinde getiriyor ve eleştirdiğimiz şeye dönüşmemek için bunu sizin bireysel yardımlarınızla hayata geçirmek istiyoruz. Bu uygulamanın hayata geçebilmesi için ihtiyacımız olan 20.000 TL, uygulamanın yazılımının hazırlanması, illüstratif arayüzünün tasarlanması ve uygulamayla gelen verilerin barındırma hizmet bedelinin karşılanması için kullanılacak. Habercilik; görmek, kaydetmek ve paylaşmak ise artık herkes bunu yapabilecek.


What?
140journos is a counter media movement that advocates free journalism as a reaction to the concept of filtered and censored news reporting of the traditional media. 140journos, which started live news reporting based on Twitter on January 19, 2012, has released fast and impartial news content to its followers for the last 6 months through the events not covered enough and physically observed by the mainstream media. They have taken the pulse of the events through live broadcasting and photographs as well as the interviews made on the scene. It was considered as the examplary practice of citizen journalism in Turkey by many academicians, activists and artists.

Why?
By the influence of the Internet and the other digital technologies, not only the quality of the content producers, but also the habits of the news collecting have started to become diversified. At the level achieved so far, only with a mobile device that has an Internet access, one can share news instantly and rapidly, individuals and communities can access and release news without any need for the mainstream media. As in the cases of mass movements such as Arab Spring and Occupy, the monopoly of the maistream media can be broken down. We have decided to publicize and anonymize the broadcast having been conducted so far together with the voluntary reporters based on Twitter by releasing 140journos's smartphone and tablet computer application to the use of the followers. We have aimed at supporting the objective news reporting and the right to access impartial news mentioned in the United Nations Human Rights Convention. Therefore, the 140journos movement has attempted to spread the citizen journalism across Turkey. The 140journos movement has targetted to fundamentally transform the media atmosphere raising social awareness through informing every society sector of any independent, unfiltered and rapid news by means of its mirrorlike objective approach. To achieve this target, 140journos will attempt to take advantage of the crowdfunding system in order to develop a citizen journalism application to be downloaded into all the smartphones and tablet computers free of charge. The individual or corporate donations and financial contributions will be used to help 140jurnos's original dream of setting up a publically adopted and financed news agency to come true by terminating the unavoidable dependency on the mainstream media, which is directed by the corporate advertisers' demands, turning a deaf ear to the social problems and events and already announcing its collapse due to their unethical approaches.

How?
Journalism is meant to observe, record and share, which we all can do now! The fact that the news releasing agency is a big holding or institution and the news follower has turned out to be a passive consumer has been losing its functionality. Twitter, whose influence has recently been increasing, has formed a suitable model for disseminating short and easily consumed content. Starting out with this model, 140journos has been developing a mobile application and an additional website appropriate for the news receiving habits of the new generation. In addition to the 140-character long entries provided by Twitter, the new applicaiton will facilitate the spreading of the individually collected content having the news quality, which also includes the audio and video recording feature. Despite the fact that the intitutionalized journalism whose news can hardly be corrected is difficult and expensive, citizen journalism has been giving the privilage of being the first to access the news impartially. In order to prevent the possible news pollution, this newest application of 140journos will be providing the news receivers with the news coming from the reporters whose locations are already checked through the mobile smartphones. Furthermore, the users inhabiting or walking around the news scene will have the opportunity to witness the scene and to correct, change and update any part of the news.
It costs a lot to establish an independent, objective news agency which belongs to public and we would like to carry it out with your donations in order not to turn into what we criticized. The amount of money we need for the project to be realized, 20.000 TL, will be used to cover the expenses of coding of the application, designing of the illustrative interface and server rental. If journalism refers to seeing, recording and sharing, we now can do this.

Bi’bak bakalım daha neler var!

Bugüne kadar 17 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 10 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 8 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 4 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 2 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 3 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 2 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bugüne kadar 1 projeye destek verdi.
Bu Proje
13 08 2012 tarihinde %5 ile
başarıya ulaşamadı.
24
995TL
 20000TL
Proje Ödülleri
proje sahibi
Bugüne kadar 1 proje oluşturdu.
profilini git